| Life Span | 8-10 Years With Proper Maintenance |
|---|---|
| Output Pressure | 2-6 Bar |
| Packing | Wooden Case With Pearl Wool ,1 Pc Packed In One Box |
| Parts | Pressure Vessel, Motor, Engine, Bearing, Pump, Other |
| Control Method | Auto Control |
| Dew Point | -40℃ |
|---|---|
| Application | Laser Welding System |
| Material | Stainless Steel |
| Power Source | Electric |
| Nitrogen Purity | ≥99.999% |
| Power Supply | AC 220V Or Customized |
|---|---|
| Flow Rate | 18-33 L/min |
| Output Pressure Stability | Stable |
| Operating Temperature | 5-45°C |
| Dimensions | 540mm X 420mm X 1060mm |
| Nitrogen Supply Method | Continuous |
|---|---|
| Weight | 100 Kg |
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 540mm X 420mm X 1060mm |
| Output Pressure Stability | Stable |
| Pressure Control Accuracy | ±1% |
|---|---|
| Pressure Control Mode | Manual |
| Material | Stainless Steel |
| Nitrogen Supply Method | Continuous |
| Flow Rate | 18-33 L/min |
| Precision | High |
|---|---|
| Control System | PLC |
| Versatility | High |
| Cutting Speed | High |
| Compatibility | Wide Range Of Materials |
| Application | Laboratory |
|---|---|
| Power Supply | AC 220V/50Hz Or Customized |
| Pressure | 7-9 Bar |
| Control System | PLC |
| Generator Type | Lab Nitrogen Generator |