| Product_Type | Nitrogen Generator |
|---|---|
| Purity | 99.99%-99.999% |
| Gas_Type | Nitrogen |
| Technology | Nitrogen Generation |
| Production_Capacity | Small |
| Features | Compact Design, Easy To Install And Operate |
|---|---|
| Weight | 135-138Kg |
| Application | Laser Cutting/welding |
| Dew Point | ≤-40℃ |
| Outlet Pressure | 0-6 Bar |
| Voltage | 220V Or Customized |
|---|---|
| Frequency | 50/60Hz |
| Cooling Method | Air Cooling |
| Nitrogen Purity | ≥99.999% |
| Dew Point | -40℃ |
| Application | Replace Bottled Gas |
|---|---|
| Working Pressure | 0.2-0.4 MPa |
| Pressure Control | Adjustable |
| Operation Mode | Automatic |
| Size | Small |
| Energy Saving | ≥70% |
|---|---|
| Pressure | 7-9 Bar |
| Control System | PLC |
| Flow Rate | 18-33 Nm3/h |
| Purity | 99.99%-99.999% |
| Flow Rate | 33-50 L/min |
|---|---|
| Type | Generator |
| Safety Features | Automatic Shutdown |
| Portability | Portable |
| Pressure Range | 7-9 Bar |
| Efficiency | High Level |
|---|---|
| Technology | Advanced |
| Production Costs | Minimized |
| Application | Laser Cutting |
| Nitrogen Generation | Continuous |
| Power Supply | 110V/220V |
|---|---|
| Safety Features | Overpressure Protection, Overload Protection, Over Temperature Protection |
| Pressure | 7-9 Bar |
| Maintenance | Low |
| Flow Rate | 18-33 Nm3/h |
| Power Source | Electric |
|---|---|
| Voltage | 110V/220V Or Customized |
| Material | Stainless Steel |
| Warranty | 1 Year |
| Flow Rate | 18-33L/min |
| Storage Capacity | Real Time Work |
|---|---|
| Type | Nitrogen Gas Generator |
| Air Input Range | 8kg-10kg |
| Control Method | Auto Control |
| Packing | Wooden Case With Pearl Wool ,1 Pc Packed In One Box |